Film Ara

George Lucas

Yıldız Savaşları (Star Wars) ve ardından (Steven Spielberg ile birlikte) Indiana Jones serilerini yarattı.Steven Spielberg gibi dünyanın yaşayan en büyük yönetmenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
 
Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde sinema okumaya karar veren Lucas, bu dönemde çektiği kısa filmlerden biri olan THX-1138: 4EB (Electronic Labyinth) ile Amerikan Ulusal Öğrenci Filmleri Festivalinde büyük ödülü kazandı. Bunun sonucunda da Warner Brothers yapım şirketinde staja başladı. Burada Francis Ford Coppola'nın yönettiği "Finian'ın Gökkuşağı - Finian's Rainbow" 'un (1968) çekimlerine katıldı. Coppola ile arkadaşlıkları da böylece başladı. Birlikte 1969 yılında American Zoetrope adıyla bir şirket kurdular. Yaptıkları ilk iş de THX-1138: 4EB'nin uzun metrajlı versiyonu oldu. Warner Brothers'ın finanse ettiği film gişede başarı getirmedi.
 
Coppola, "Baba (1972)" filmi için çalışmaya başlayınca George Lucas kendi şirketi olan Lucasfilm Ltd.'i kurdu.
 
1973'te senaryosunu yazdığı, kendi hayatından da kesitler taşıyan American Graffiti'yi yönetti. Sadece 780.000 dolar bütçe ile çekilen, 50 milyon dolar gişe yapan bu filmle Altın Küre ödülünü kazandı. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dahil olmak üzere 5 dalda Oscar'a aday oldu.
 
Aynı yıl, Flash Gordon ve Maymunlar Cehennemi'nden etkilenerek, Yıldız Savaşları'nın senaryosunu yazmaya başladı.
 
1975'te bu film için gerekli olan görsel efektlerin yaratılacağı ILM (Industrial Light & Magic) şirketini kurdu. Star Wars projesi birkaç stüdyo tarafından reddedilse de sonunda Twentieth Century Fox tarafından kabul edildi.

Tamamını Göster

Tuhaf Bir Sihir

Yapım Yılı: 2015 - ABD

Tür: Animasyon, Aile, Fantastik, Müzikal

Süre: 99 Dak.

Yönetmen: George Lucas, Gary Rydstrom

Star Tours: The Adventures Continue

Yapım Yılı: 2011 - ABD

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Kısa Film

Süre: 5 Dak.

Yönetmen: George Lucas

Star Wars: Klon Savaşları

Yapım Yılı: 2008 - ABD

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Süre: 98 Dak.

Yönetmen: George Lucas, Dave Filoni

Alien Planet

Yapım Yılı: 2005 - ABD

Tür: Animasyon, Bilim Kurgu, Belgesel

Süre: 94 Dak.

Yönetmen: George Lucas

Oyuncular: John C. McGinley, Stephen Hawking, Wayne D. Barlowe, Joan Horvath