Arama

Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocukların tuvalet eğitimi almaları yaklaşık 24 ila 36. ayları arasında beklenir. Ancak her çocuğun gelişimi kendine özgü olduğundan bu süre biraz daha geç veya erken olabilir.

Her çocuk zamanı geldiğinde tuvalet eğitimini alır. Bu yüzden önemli olan anne ve babaların bu süreçte tavırları ve çocuklarına karşı hoşgörülü, sabırlı olmalarıdır.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzun buna hazır olup olmadığını anlamanız gerekir. Yani “Çocuğum artık 24 aylık oldu, tuvalet eğitimi vakti geldi” diyerek yola çıkılmaz. Aşağıdaki ipuçları çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunun sinyalleridir;

Öncelikle çocuğunuzun kıyafetlerini ya da en azından giyip çıkarması kolay olan alt kıyafetlerini kendisinin giyip çıkarabilmesi lazım. Çocuğunuzun bezi gün çerisinde 2-3 saat kuru kalabilmesi, uykudan uyandığında bezinin kuru kalması da tuvalet eğitimine başlamanın zamanını gösterir. Tuvalete çıktığı saatler aşağı yukarı bir rutin oluşturmuşsa, Altının ıslak olmasından rahatsızlık duyuyorsa, Ayrıca tuvaletini yaparken kendisine perde arkası kapı arkası gibi saklanacak yerler arıyorsa tuvalet eğitimine başlamanın zamanı gelmiş demektir.

Çocuğunuzda bu sinyalleri görüyorsanız artık tuvalet eğitimini denemeye başlayabilirsiniz.

Öncelikli kural asla çocuğunuza sert davranmamanız gerektiğidir. Kızma, bağırma gibi çocuğu korkutacak hareketlerde bulunmamalısınız.

Çocuğunuz başarısız olduğunda olumsuz yaklaşmamalısınız. Yani arada kaçamaklar olabilir ya da tuvalete gitmek için uğraşırken son anda altına kaçırmış olabilir. Sakince bu tür kazaların olabileceğini söyleyin. Hatta küçükken ben de zorlanmıştım gibi empati kurabileceğiniz cümleler kurabilirsiniz. Ardından çocuğunuzu kısa süre da olsa tuvalete oturtun ki, asıl tuvalet yerini tam olarak öğrenebilsin. “Bakalım biraz daha var mıymış” diyerek kısa süreliğine tuvalete oturtabilirsiniz.

Çocuğunuzun kıyafetlerini kendi giyip çıkarabileceği kolay kıyafetlerden seçmeniz de tuvalete rahatça yetişebilmesi açısından iyi olur.

Gün içerisinde birkaç saatlik aralıklarla çocuğunuza tuvaletinin olup olmadığını sormalısınız. Böylece oyununa dalan ufaklığınız kendisini yoklamış olur ve tuvaleti varsa altına kaçırmadan tuvalete yetişebilir.

Çocuğunuz yemek yedikten veya sıvı bir şeyler tükettikten 40-50 dakika sonra tuvaleti olup olmadığını sormanız da bu süreçte yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğun hayatında onu etkileyen gelişmeler oluyorsa yani taşınma, boşanma, kreşe başlama gibi, tuvalet eğitimini bu dönemlerine denk getirmemeniz doğru olur.

Çocuğunuz tuvalet eğitimini aldıktan sonra birden bezinin rahatlığına dönmek isteyebilir, altına kaçırabilir. Böyle durumlarda sakin kalmanız, asla kızıp sinirlenmemeniz gerekir. Tuvalet eğitimini bir süre erteleyip 3-4 ay sonra tekrar denemeniz en doğru karar olur.

Çocuk tuvalete gidip pantolonunu indirmesine rağmen altına kaçırabilir. Unutmamalısınız ki çocuğunuzun kasları yavaş yavaş gelişiyor ve tuvaleti geldikten sonra yalnızca birkaç dakika tutabilir.

Tuvalet eğitimi verirken bazı anneler gündüz bezi çıkarıp geceleri takarlar. Ancak ideal eğitimin bezi tamamen bırakmaktır. Aksi halde çocuğun aklı karışabilir. Bu yüzden geceleri belirli aralıklarla çocuğunuza tuvaleti olup olmadığını sormanız gerekir. Aynı şekilde dışarıya çıkarken de çocuğunuza bez bağlamamalısınız. Bu yüzden yanınızda lazımlık taşıyabilir ve dışarıda da tuvalet olduğunu çocuğunuza gösterebilirsiniz.

Çocuğunuz tabiri caizse görevi yerine getirdiğinde veya yapmak için çabalamasına rağmen yetişemese bile ona içten bir aferin demelisiniz. Abartıya kaçmadan takdir etmeniz ve içten sevginizle yaklaşmanız çocuğunuz için en büyük ödül olacaktır.

Eğer 4 yaşından sonra çocuğunuzun alt ıslatma sorunu halen devam ediyorsa bir uzmandan destek almalısınız.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.205.160.108

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 24-48 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler