Arama

Prematüre Apnesi

Prematüre olarak dünyaya gelmiş bebeklerde sık sık karşılaşılan sorunlardan birisidir prematüre apnesi. Aslında yenidoğan tüm bebeklerde görülebilir. Doğumu 37. haftadan önce olan bebeklerde bu duruma prematüre apnesi denirken, 37. haftadan sonraki doğumlarda yenidoğan apnesi denir.

Prematüre apnesi nedir?

Solunumun 20 saniyeden uzun süre durması ve bu esnada solukluk, siyanoz (morarma), bradikardinin (yenidoğanların solunumlarında zaman zaman yavaşlamalar normal kabul edilir ve buna yenidoğanın periyodik solunumu ismi verilir. Ancak prematüre apnesi durumunda bebeğin mavimsi renk alması ve kol ve bacaklarının gerveşemesi de eşlik eder solunum durmasına.

Prematürelerde apne nedenleri nelerdir?– Prematüre apnesi– RDS– Besin aspirasyonu– Hipokalsemi– Masif akciğer kanaması– Septisemi– Hipoglisemi– Konvülziyonlar– Kalp yetmezliği– İntrakraniyal kanama– Üst solunum yolu obstrüksiyonu– İlaca bağlı solunum depresyonu(PGE1)Apne monitörü nedir?

Büyük çoğunlukla prematüre bebeklerin evlerine gönderilme zamanları geldiğinde apne sorunları bitmiş olur. Ancak bazı durumlarda eve gitmesinde sakınca bulunmayan, tedavisi bitmiş bebeklerde apne devam edebilir. Böyle durumlarda bu bebeklerin ev ortamında da solunumlarının izlenebilmesi için apne monitörü adı verilen bir cihaz kullanılır. Bu cihaz bebeğe bağlanarak solunumu takip edilir. Apne monitörü bebeğin göğüs kafesine bağlanır, bebeğin solunumunu algılayan kablolar ve alıcıdan gelen bilgileri değerlendiren bir merkez ünite olmak üzere iki parçadan oluşur. Apne monitörünün alarm vermesi durumunda, bebeğin doktorunun daha önce açıkladığı şekilde, bebeği hırpalamadan müdahalede bulunulmalıdır.

Prematüre bebeklerin %10’unda prematüre apnesi görülmektedir. Doğum ağırlığı 1000 gram altındaki bebeklerin ise %80’inde yani yaygın olarak görülür.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.145.223.197

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler