Arama

Kafeinin Anne Sütü Üzerindeki Etkileri

Kafein günümüzde dünyada en çok tüketilen maddelerden biri. Kahve, çay, kola benzeri gazlı içecekler, ve pek çok metabolizmal ilaçta bulunan kafeinin anne sütü yoluyla emzirilen bebeğe geçmesi de son derece sık görülen bir durumdur.

Pek çok anne rahatlamak adına hamilelik ve emzirme döneminde de çay ve kahveye başvurmaktadır. Peki bu süreçte alınan kafeinin anne sütüne ve dolayısıyla bebeğinize etkisi ne şekilde olmaktadır?

Kafeinin Süt Yoluyla Bebeğe GeçişiSüte geçecek kafein miktarı kişinin metabolizmasına ve günlük bazda ne kadar kafein tükettiğine bağlıdır. Anne sütünde en fazla kafein, kafein tüketiminden 60 ila 75 dakika sonra görülür. Vücudunuza aldığınız kafeinin yaklaşık %1’i anne sütü yoluyla bebeğinize geçer. Bu da günlük 1-2 bardak kahve tüketiminde (60-180 mg kafein) bebeğinize geçen toplam kafein miktarının 1mg civarı olacağı anlamına gelmektedir. Bu dozda bir kafein alımının bebeğiniz için tıbbi bir anlamda etkisi bulunmamaktadır.

Bununla beraber yenidoğan bebeklerin kafeini metabolizmal anlamda işlemeleri 80 saat civarı bir süre almaktadır. Bu nedenle annenin kısa sürede fazla miktarda kafein tüketmesi, yenidoğan bebekte de kafein birikmesine, bundan dolayı da uykusuzluk ve hiperaktivite gibi durumların görülmesine neden olabilir.  Bebeğiniz 6. ayına geldiğinde kafeini metabolizmal olarak işleme süresi 2.5 saate kadar düşer.

Kafeinin Anne Sütünün Yapısına EtkisiGünde 3 bardaktan fazla kahve tüketimi (>250 mg kafein) anne sütü yapısını önemli bir şekilde değiştirmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, bu miktarda kafein alımı bulunan annelerin sütünün, kafein tüketmeyen annelere göre %30’lara varan miktarda daha az demir içerdiği görülmüştür. Bu nedenle yüksek miktarlarda ve devamlı tüketilen kafein, emzirilen bebeğin yeterince demir alamamasına neden olacaktır. Bu durum da demir eksikliği ve kansızlık gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Kafeinin Bebeğinizin Üstündeki Anlık EtkileriAnnenin günde 3-4 bardaktan fazla kahve tüketimi durumunda bebekte uykusuzluk, huzursuzluk hali ve uyku düzeni bozukluğu gibi sorunlar görülebilmektedir. Kafein tüketimiyle beraber sigara da tüketen bir anne de bu etkiler daha net bir biçimde görülmektedir.

Kafein Tüketen Anneye ÖnerilerBebeğinizin emzirme çağında kafein tüketiminizi azaltmanız hali hazırda pek çok uzman tarafından önerilmektedir. Bebeğinizin kafeinden etkilenmemesini sağlamak ve uyku bozukluğu gibi sorunlara yol açmamak adına, hamilelik döneminizden bebeğiniz 1 yaşını geçene kadar günlük kafein tüketiminizi 1-2 bardak çay veya kahve ile sınırlayınız. Hem önemli ölçüde kafein hem de şeker içeren kola benzeri gazlı içeceklerden uzak durunuz.

Bu makale Denise Fisher’ın “Social Drugs and Breastfeeding” makalesinden derlenmiştir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.100.26

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Yeni Doğan Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler