Arama

Doğum Sonrasında Anne Neler Yaşar?

Bebeğin doğumundan sonra, bebeğin yanı sıra annenin de bakımı önemlidir. Lohusalık döneminde dikişlerin bakımından, ne zaman banyo yapılması gerektiğine, annenin istirahatine kadar bilinmesi gereken soruları sizler için araştırdık.

Doğumdan sonra annenin ateşinin yükselmemesine dikkat edilmelidir. 38 derecenin üzerinde ateşi varsa, kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Doğumun hemen ardından ise eğer annenin ağrısı varsa ağrı kesici kullanabilir.

Doğumdan sonra kanamanın azalması için, rahim karından tutularak sıkıştırılmalı ve karna masaj yapılmalıdır. İlk günler kanama olması normaldir. Kanlı daha sonra pembe ve daha sonraki günlerde kahverengi kanama olabilir. Doğumun ardından annenin ayağa kalkarak yürüyüş yapması kan dolaşımı ve bağırsaklarının çalışması için önemlidir. Ancak elbette anne yorulmamalıdır, ilk günler lohusanın dinlenememesi kanamaya ve ağrıya yol açar.

Bebeğinizi ilk emzirmeye başladığınızda göğüslerinde acı olabilir bu normaldir. Zamanla bebeğinizi doğru emzirebiliyorsanız bu acı hafifler. Dilerseniz Bebek Emzirme Pozisyonları makalemizi inceleyebilirsiniz. Eğer göğüslerinizde problem varsa Annelerden Kaynaklı 7 Emzirememe Sorunu ve Çözümleri isimli makalemizden yardım alabilirsiniz.

Dikişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dikişlerin bakımı için en önemli şey temizliktir. Tuvalette taharetlenme mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Kızarıklık, şişlik ve ağrı dikişlerin attığına işarettir.

Eğer dikişler atarsa tekrar temizlenir ve dikilebilir.

Doğumdan sonra yıkanmanın bir mahsuru yoktur. Sabunlu elinizle temizliğinizi yapabilir ardından iyice durulanabilirsiniz. Kurulanırken hijyen açısından tek kullanımlık yumuşak mendil veya peçete ile kurulanmalısınız. Kullandığınız pedleri ise sık sık değiştirmelisiniz. Pediniz dolmasa bile 3-4 saatte bir değiştirmelisiniz.

Doktorunuz temizlik için size ilaçlı sular da tavsiye edebilir.

Doğumun ardından ilk iki ay içerisinde anneye doğum sonrası kontrol de yapılmalıdır ve bu kontrol ihmal edilmemelidir.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Yıkanılabilir?

Doğumdan sonra anne kendini iyi hissettiği zaman yıkanabilir. Ayakta yıkanmaya özen gösterilmelidir. Eğer sezaryenle doğum yaptıysanız, genellikle 4. gün dikişleriniz alınır ve 5. gün banyonuzu yapabilirsiniz.

Bel Ağrılarınız Varsa…

Hamilelik döneminiz boyunca fazla hareket edemediğiniz için kaslarınız zayıflayabilir, bu da bel ağrılarına sebep olur. Kaybettiğiniz formunuzu yeniden kazanabilmek için yüzme veya yürüyüş gibi kendinizi fazla yormadan yapabileceğiniz basit egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca hamilelik boyunca aldığınız kilolar da bel ağrılarına sebep olur. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Sütünüz olması için neler yemeniz gerektiğini öğrenmeli ve onlara odaklanmalısınız. Süt yapmayacak gereksiz kaloriler almamaya özen göstermelisiniz. Bu konu ile alakalı dilerseniz Anne Sütünüzü Arttıracak 9 Gıda isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi? makalemizden de faydalanabilirsiniz.

Kabızlık Varsa Neler Yapılabilir?

Doğumdan sonra eğer kabızlık sorununuz varsa, bol su tüketmeye özen göstermelisiniz. Günde 2.5-3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca bol sebze ve meyve tüketmelisiniz. Günde 3-4 porsiyon sebze veya meyve tüketebilirsiniz. Kabukları ile yenilebilecek meyveleri kabuklarını soymadan tüketirseniz daha iyi olur. Ayrıca basit egzersizler ve kendinizi fazla yormadan kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Lohusalık döneminde duygu durumunda değişikliklere sık rastlanır. Bu sebeple anneye destek esirgenmemelidir. Gerek eş gerek aile büyükleri ve akrabalar, anneye yardım tekliflerinde bulunmalı ve kendine zaman ayırabilmesi için yardımcı olmalıdırlar. Dilerseniz Doğum Sonrası Depresyonu yazımız bu konu hakkında yardımcı olabilir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.158.174.84

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Hamilelik Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler