Arama

6 Aylık Bebek Gelişiminde Önemli Noktalar

6 Aylık Bebekte Motor Beceri Gelişimi

Bu dönemde bebeğiniz eğer hareketlenmeye şimdiden başlamamışsa bile yakında başlayacaktır. Ayrıca artık arkasından önüne, önünden arkasına veya karnının üzerinde yuvarlanabilir, ellerinden destek alıp, hazırlanarak kendi başına oturmaya başlayabilir. Zamanla bebeğiniz daha da gelişecek ve destek almadan da kolayca oturmaya başlayacaktır. Bu dönemde bebeğinizin ilkleri yaklaştığından kendinizi bu özel anları kaydetmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Bebeğinizin el-kol koordinasyonu ve ellerini kontrolleri daha da gelişmiş halde olduğundan artık bu dönemde bebeğiniz eşyaları kendine çekebilmeye başlayacaktır. Bu gelişimi kendisinin de hoşuna gittiğinden oyuncaklara duyduğu ilgi azalıp, oyuncaklarından birini bırakıp diğerine geçebilir.

6 Aylık Bebekte Uyku

Bebeğinizin uykusu için uykularınızın kaçmasına hazır olun! En azından bir süreliğine… Bebeklerin genel uyku düzeni bu dönemde altı ile sekiz saat arasını bulmaktadır. Bu uyku onlar için her ne kadar faydalı olmaya devam etse de bazı bebekler uyku öncesi –uykuya dalmak adına- daha fazla ilgi isteyebilir. Bu problemi çözmek adına geliştirilmiş Ferber Metodu, bebeğinizi henüz uyanıkken beşik içerisine yatırmayı önerir. Bu noktada bebeğiniz ya uykuya dalacak ya da ağlayacaktır. Ağlayan bebeklere rahatlatıcı bir ilgi gösterilmeden önce bir süre beklenirse bebek zamanla bu rahatlama sürecinin değişkenliğine alışacak, bir süre sonra da uykuya dalması kolaylaşacaktır.

Bebeğinizin Gözlerini Görme Zamanı

Ebeveynlerin kültürel olarak alışıklık da olsa en dikkat ettikleri hususlardan biri bebeklerinin cinsiyetidir. Sürecin en başında çözülen bu gizem yerini bebeklerin göz renginin gündeme gelmesine bırakır. Bebek gelişiminde 6. ay bu gizemin de çözüldüğü, önemli bir basamaktır. Açık renkli gözler şu anki biçimine göre hafif ya da yüklü değişikliklere uğrayabilir. Ancak bebeğiniz hala mavi gözlüyse gözleri mavi olarak kalacaktır.

6 Aylık Bebekte Yemek Alışkanlıkları

6. ay bebeğinizin yeme rutinlerine katı besinleri ilave etmek adına doğru ay olabilir. Doktorunuzun önerisine göre bebeğinize bu dönemden itibaren katı besinler vermeye başlayabilirsiniz. Demir destekli tahıllar ve anne sütünün bileşimi, doğru bir başlangıç olmaya adaydır.

Katı besinlere olan alışkanlık ilerledikçe bebeğinizin yeme rutinlerine sebze meyve denemeleri kondurabilirsiniz. Her seferinde bir başına tek bir sebze ve meyveyi öğün içerisine katmak, bebeğinizin seçilen yiyeceğe alerjik olup olmadığını öğrenmek adına da önemli bir pratiktir.

Her Bebek Farklıdır

Buradaki gelişimlerin ve bebeklerde 6. aya dair basamakların, her bebek için aynı olmayacağının altını çizmekte fayda var. Bebeğiniz bu gelişimlerin rutin ilerleyişinde geri kaldıysa panik yapmayın! O da yakın zamanda belirlenen gelişimleri göstererek, akranları gibi büyüyecektir.

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.144.217.63

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Bebeklerde 06-12 Ay Dönemi Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler