Araba Haberi Arama

İlk Sahibinden Araba Almanın Avantajları

İkinci el araba alırken ilk sahibinden almak her zaman avantajlı mı?

Otomobil sahibi olmak üzere fiyat araştırması yapılırken genellikle söz konusu aracın kilometresi ve kaçıncı kez el değiştirdiği konuları özenle sorgulanır. Bu sorgulama, pek çok açıdan özellikle de arabanın gerçek değerini belirlemek için gereklidir. Özellikle bir otomobilin kaçıncı sahibi olduğunuz konusu, onu satın alma kararınıza etki edebilir. Çünkü satın alacağınız ikinci el otomobilin ikinci sahibi olmanız size üçüncü, dördüncü sahibi olmaya oranla pek çok avantaj sağlar. Peki, ilk sahibinden araba almanın avantajları nelerdir?

Bir otomobilin ilk sahibi, onu sıfır kilometre satın almış olan kişidir. Dolayısıyla ilk günden itibaren o otomobile titizlenmiş ve muhtemelen bakımından temizliğine özen göstermeyi alışkanlık haline getirmiştir. Bu nedenle bir otomobili ilk sahibinden satın almak, genellikle temiz ve bakımlı bir ikinci el oto almak demektir.

Otomobilin ilk sahibi, sıfır kilometre aldığı arabası için kasko, Trafik Sigortası gibi süreçleri muhtemelen daha düzenli takip etmiştir. Bu nedenle bu konularda sigorta şirketlerinden teklif alırken bir parça indirim alma şansınız olabilir. Elbette hasarsızlık indirimleri ile poliçe yenilemeye sadakat indirimi sigorta şirketlerinin insiyatifindedir.

Aracın ilk sahipleri genellikle orijinal parçaları korurlar. İkinci, üçüncü kez el değiştiren otomobillerde sıklıkla görülen değişen döşemeler, ses sistemleri, farlar ve diğer aksesuarlar ilk sahibinden alınan otolarda pek görülmez.

Ruhsat ve diğer evraklar için yaşanabilecek çok niş sorunlarda bazen geriye dönük olarak otomobilin sizden önceki sahiplerine erişmeniz gerekebilir. Çok nadir olan böyle durumlar için yine ilk sahibinden araba almak avantajlı olacaktır. Çünkü arabayı satın aldığınız kişiyi bulmanız çok daha kolaydır.

arabam.com, her gün ülke genelinden pek çok araç satıcısı ile alıcısını buluşturan güvenli bir online platform sunar. Sisteme girip üye olduktan hemen sonra kolayca ilanlar arasında gezinerek aradığınız otomobil ilanını bulabilir ve inceleyebilirsiniz. İlk sahibinden oto almak, ekspertiz raporu sunan satıcıdan oto almak, belirli bir marka ya da modele odaklanmak gibi farklı kriterlerle arama yapabilir, zaman kazandıran bir sistemle araba sahibi olmanın keyfini sürebilirsiniz.

Haberin Orjinal Kaynağı

28 Aralık 2016 Çarşamba

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.166.5.230

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Danışman Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler