Araba Haberi Arama

İkinci el satışları yüzde 7 büyüdü

İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan rapor, ikinci el pazarında 2016 yılının, geçen yıla oranla büyümeyle tamamlanacağının işaretini veriyor.

TÜİK’in Ocak - Eylül aylarına ilişkin yayımladığı rapora göre, yılın son çeyreğine girilirken ikinci el otomotiv pazarında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7’lik bir büyüme yaşandı. İkinci el otomobil pazarı, ilk 9 aylık dönemi büyümeyle tamamladı. TÜİK’in hazırladığı rapora göre, 2016’nın Ocak - Eylül döneminde 3.426.921 adet olarak gerçekleşen ikinci el otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7 oranında arttı. 2016 yılının ilk altı ayında yüzde 9 büyüme gösteren ikinci el otomobil pazarının büyüme hızının, yılın son 3 ayında yavaşladığı gözlenmekte ancak yılsonuna kadar büyümenin devam edeceği ve ikinci el otomobil pazarının 2016 yılını da büyümeyle kapayacağı öngörülmekte.

İkinci el otomobil pazarının birçok etkene göre şekillendiğini, araç almak isteyenlerin kararlarının değişmesine neden olabilecek çok çeşitli faktörlerin olduğunu belirten DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Erol Gündoğan “Yılın son iki ayına girdiğimiz günler itibarıyla, DOD olarak yıl genelinde belirlediğimiz grafikte ilerlediğimizi söyleyebilirim.” dedi.
  Ülke gündemi, ekonomik konjonktür ve sektörel göstergelerden yola çıkarak, 2017 yılının ikinci el otomobil pazarına hareketlilik getireceğini de söyleyen Gündoğan, “Özellikle, henüz taslak aşamasında olan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in sektöre önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. İkinci el otomobil pazarında ticaretin, sağlanan hizmetin, koşulların standardize edilmesi; bahsi geçen sertifikasyon süreci ve DOD gibi kurumsal firmaların hali hazırda sunmakta oldukları ekspertiz, garanti gibi ek hizmetlerin zorunlu hale getirilecek olması, ikinci el otomobil ticaretinin temelinde yatan güven yoksunluğu probleminin giderilmesi ve sektörde güvenin inşa edilmesi yönünde pozitif etki sağlayacağı kanaatindeyiz.” dedi.

Haberin Orjinal Kaynağı

23 Aralık 2016 Cuma

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.166.5.230

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Otomobil Dünyası Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler