Araba Haberi Arama

El Frenini indirmeyi Unutmak ve Sonuçları

El frenini indirmeyi unutmanın arabaya vereceği hasarlar nelerdir?

Özellikle araba kullanmaya yeni başlayanların çok sık yaptığı bir hata olan el frenini indirmeyi unutup yola çıkmak, arabanıza ciddi hasarlar verebilir. Dalgınlıkla, acemilikle el frenini indirmeden yola çıkan hatta kilometrelerce bu şekilde ilerleyenler iyi bilirler ki arabadan korkunç bir koku gelmeye başlar. Bu koku dışarıdan geliyor diye düşünüp yola devam edenler de az değildir. Onlar kendini biliyor...Peki, el frenini indirmeyi unutmanın arabaya vereceği hasarlar nelerdir?

El frenini indirmeyi unutup yola çıkmak en basit ve en önemli sürücü hatalarından biridir. Trafik için tehlike teşkil edecek olan bu davranış, arabanıza da oldukça fazla zarar verebilir. İşte el frenini indirmeden yola çıkmanın sonuçlarından bazıları:

El freninin ömrü kısalır,

Balata ömrü kısalır,

Araç normalden çok fazla yakıt harcar,

Lastikler aşınır ve ömrü kısalır,

Arabanızın ömrü kısalır,

Motor aşırı zorlanır,

Çok uzun mesafe giderseniz yangın riski oluşur,

El Frenini İndirmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Gösterge panelinde uyarı işareti yanar,

Araba ilerlemekte zorlanır,

Araç, yokuş çıkmaz ya da çok zorlanır,

Arabadan bir süre sonra yanık balata kokusu gelmeye başlar,

Aşınan balataların sesi gelir,

Çok uzun mesafe giderseniz balatalardan duman çıkar,

arabam.com uyarıyor!

İster yılların sürücüsü olun ister acemi sürücü her zaman bir anlık dalgınlıkla hata yapabileceğinizi unutmayın. El freni kontrolü tecrübeli sürücülerin adeta bir refleks olarak düşünmeden yaptığı bir davranıştır. Ancak henüz araba kullanan bir çok acemi sürücü el frenini indirmeyi unutup yola çıkabilir. Bu amaçla arabanıza bindiğinizde şu sıralamayı uygulamaya özen gösterebilirsiniz. Bir süre sonra zaten bu sıralama düşünmeden yaptığınız bir refleks haline gelecektir. Koltuğa rahatça oturun. Emniyet kemerinizi takın. Aynaları ayarlayın. Arabayı çalıştırın. El frenini indirin. Ayağınızı frenden yavaşça çekin ve ilerleyin.

Haberin Orjinal Kaynağı

23 Aralık 2016 Cuma

Yorum Yaz

Yorumunuz (*)

Resimdeki kodu giriniz

IP Adresiniz: 54.205.160.108

Yorum Yok

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.

Danışman Hakkında Diğer Faydalı Bilgiler